OSOBNÍ HYGIENA

Denní hygiena, mytí a koupání

Paní Libuše (95 let) je po návratu z nemocnice upoutaná na lůžko, nemůže chodit a nedokáže ani samostatně sedět. Na WC se nedostane, proto používá inkontinentní pomůcky. Rodina je ohledně péče bezradná. Pečovatelky docházejí k paní Libuši třikrát denně. Provádějí hygienu na lůžku s využitím lavoru s vodou a žínky. Paní Libuše si sama umyje obličej a ruce a pomáhá při otáčení, pečovatelky pak dělají celkovou hygienu. Zároveň vždy vymění inkontinenční pomůcky, a je-li třeba, ošetří pokožku.

Pan Lukáš (27 let) je po úraze trvale na lůžku. Žije samostatným životem v bytě zvláštního určení. V bytě je k dispozici stropní zvedák a elektrický vozík. Pan Lukáš si umí dobře říct, jakou pomoc potřebuje. Pečovatelka mu pomáhá s hygienou v souladu s jeho aktuálními přáními a potřebami. Obvykle se sám myje na lůžku s využitím lavoru a žínky, které mu pečovatelka přinese. Podle potřeby ho pečovatelka s využitím stropního zvedáku přesadí do elektrického vozíku, převeze ho do koupelny a tam ho pomocí dalšího stropního zařízení osprchuje nad vanou. Před odchodem mu nachystá k posteli počítač, který pan Lukáš využívá k práci.

Pan Adam (70 let) zvládá denní hygienu bez potíží, ale protože je jeho chůze nejistá, bojí se vlézt sám do sprchy, aby neupadl. Pečovatelka k němu dochází jednou až dvakrát za týden. Pana Adama doprovází do sprchy, poskytuje mu oporu a vytváří pocit bezpečí, popř. podává předměty, na které klient nedosáhne. Pečovatelská služba mu také doporučila a pomohla sehnat vhodné pomůcky, které podporují jeho bezpečný pohyb - stoličku do vany, madla, protiskluzovou podložku ad.


Výkon fyziologické potřeby

Paní Marie (78 let) se vrátila z nemocnice po náhlém zhoršení zdravotního stavu a zvyká si nově doma, zatím není schopná dostat se sama na toaletu. Pečovatelská služba jí zapůjčila toaletní židli. Pečovatelky k ní docházejí třikrát denně, vymění jí inkontinenční pomůcky, umyjí ji a pomůžou posadit se na toaletní židli. Podle jejího aktuálního stavu s ní postupně trénují chůzi na toaletu. Tento pravidelný pohyb, i když drobný, jí zároveň pomáhá podporovat pomocí masáží střev a žaludku předcházet tak vzniku zácpy.