SAMOSTATNÝ POHYB

Paní Dagmar (81 let) se právě vrátila z nemocnice a je nyní upoutaná na lůžko. Pečovatelka k ní přichází jednou denně v poledne. Přesadí ji z lůžka do křesla vedle postele, kde si paní Dagmar sní oběd, popř. se chvíli dívá na televizi. Potom ji zase vrátí na lůžko. Dbá přitom na změnu polohy, aby předcházela proleženinám. Zbytek péče zajišťuje rodina. V rámci poradenství doporučila sociální pracovnice rodině pořízení polohovacího lůžka s hrazdičkou a polohovacího křesla a předala kontakty na firmy, které umožňují zapůjčení těchto pomůcek.

Vnučka paní Veroniky (78 let) kontaktovala pečovatelskou službu s tím, že babičku budou propouštět z nemocnice a pravděpodobně nebude moci fungovat doma sama, jak byla zvyklá. Sociální pracovnice pečovatelské služby doporučily vnučce, jaké úpravy je třeba v domácnosti udělat, aby se její babička mohla doma pohybovat bezpečně. Pomohly jí také sehnat potřebné pomůcky a vybavení. Paní Veronika se tak mohla vrátit do připraveného prostředí a může dostávat kvalitní, podporující péči, kterou je schopná vykonávat i její vnučka.

Paní Lenka (74 let) se obtížně pohybuje. Veškeré úřední náležitosti proto vyřizoval manžel, který však nedávno zemřel. Paní Lenka se sama na úřad nedostane. Doprovází ji nyní pečovatelka. Paní Lenka jde podle svých možností chvíli sama, chvíli se veze na elektrickém vozíku. Pečovatelka jí pomáhá usadit se na vozík a pak z něj zase vstát, pomáhá jí do schodů, drží jí dveře.

Paní Eva (83 let) žije sama v rodinném domku, dcera bydlí daleko. Po domě se pohybuje bez potíží. Aby byla soběstačná, používá při pohybu mimo domov trekové hole a batůžek na osobní věci, do kterého se vejde i malý nákup. Má ale problémy s delšími cestami, jako je návštěva lékaře nebo úřadu. Delší chůzi ani jízdu hromadnou dopravou sama nezvládne a nemůže využít ani běžnou taxislužbu, protože potřebuje pomoct nastoupit do auta a vystoupit z něj, otevřít dveře a podpořit při chůzi ze schodů a do schodů. Pečovatelka ji na potřebné pochůzky odveze a poskytne jí oporu při pohybu podle jejích potřeb.