SEBEREALIZACE

Pan Martin (50 let) trpí vlivem svého handicapu výpadky paměti, v důsledku čehož nedokáže uhlídat běžné činnosti a jejich souvislosti. Protože rád chodí na hokej, pečovatelka hlídá, aby měl koupené permanentky, a připomíná mu, kdy je termín zápasu.

Paní Olga (93 let) bez pomoci sama nedokáže vstát z lůžka. Pečovatelky jí otočily postel tak, aby z ní dobře viděla na televizi. Při odchodu vždy kontrolují, jestli má po ruce ovládání, aby si ji mohla sama zapnout a vypnout. Pravidelně jí také kupují její oblíbený časopis a vlnu na pletení dle jejího přání a vše jí nechávají v blízkosti lůžka. Paní Olga tak může trávit čas činnostmi, které ji baví, a dozvídat se nové věci.

Paní Klára (30 let) trpí mentálním postižením v kombinaci s psychiatrickou diagnózou. Kvůli tomu se bojí nových věcí a neznámých lidí. V místě jejího bydliště nejezdí autobus a běžný taxík je pro ni příliš velká bariéra. Pečovatelka ji proto každý den ráno doma vyzvedne a doveze ji do denního stacionáře nebo do chráněné dílny, kde pracuje se dřevem. Může se tak zapojit do dění ve své komunitě.