ZAJIŠTĚNÍ KONTAKTU SE SPOLEČENSKÝM PROSTŘEDÍM

Paní Zdena (82 let) byla dříve zvyklá žít aktivním společenským životem. Poslední dobou se uzavřela do sebe a přestala se se svými přáteli stýkat. Ukázalo se, že se stydí za to, že se neumí sama upravit, uklidit byt a přichystat návštěvě občerstvení. Nyní vždy dopředu oznámí pečovatelce, že čeká návštěvu. Pečovatelka jí pomůže s přípravou obývacího pokoje, koupí jí chlebíčky nebo jiné občerstvení dle jejího přání a pomůže jí hezky se obléknout a učesat. Někdy ji také doprovází na návštěvu k přátelům, kam by se jinak sama bez pomoci nedostala. Paní Zdeně se zase vrátila dobrá nálada, a to se pozitivně projevilo i na jejím celkovém zdravotním stavu.

Pan Zbyněk (89 let) tráví většinu času na lůžku. Pečovatelka k němu dochází třikrát denně a pomáhá mu s hygienou a jídlem. Zároveň vždy kontroluje, jestli má nabitý telefon a zaplacený kredit. Při odchodu zajistí, že má klient telefon při ruce. Pan Zbyněk si tak může povídat s přáteli a jeho rodina zase může ověřit, jestli je v pořádku či zda něco potřebuje.

Paní Eliška (87 let) žije sama, dceru má v zahraničí. Snaží se, aby byla soběstačná, ale ubývají jí síly. Poslední dobou navíc začala zapomínat, někdy dokonce nepoznává lidi. Pečovatelka k ní dochází dvakrát týdně a pomáhá jí se sprchováním. Připomene jí, že je čas na sprchu, a naviguje ji do koupelny. Tam jí popisuje, kde, co má, a podává jí předměty, na které nedosáhne. Paní Eliška se s touto pomocí dokáže sama umýt. Podobným způsobem se potom i oblékne a upraví - pečovatelka popisuje, co je třeba dělat, a paní Eliška se sama obléká, dává špinavé prádlo do koše, češe se a čistí si zuby.

Paní Marie (76 let) špatně slyší a v důsledku toho pomaleji vnímá, což jí ztěžuje komunikaci. Při styku s jinými lidmi se kvůli tomu cítí nejistá. Pečovatelka ji proto doprovází k lékařům a na úřady. Žádá, aby paní Marii zopakovali informaci nebo mluvili pomaleji či hlasitěji, pomáhá jí pochopit sdělení a rozhodnout se, co je třeba udělat. Paní Marie nyní již zvládne návštěvu u obvodní lékařky sama, protože se díky pomoci pečovatelky podařilo najít vhodný způsob komunikace.