ZAJIŠTĚNÍ STRAVOVÁNÍ

Paní Miriam (72 let) žije sama. Nechává si dovážet obědy firmou CHCEŠ - MŮŽEŠ, pomoc s podáním oběda nepotřebuje. Občas dostane chuť uvařit si své oblíbené jídlo. Má ale artrózu v rukách, a proto některé činnosti dělat nemůže. Pečovatelky ji při vaření podporují, pomáhají například škrábat brambory nebo slévat vařící vodu z hrnce. Paní Miriam oceňuje, že si může dopřát jídlo, které má ráda, a zároveň má radost, že se může věnovat své oblíbené činnosti.

Pan Jaroslav (55 let) trpí Parkinsonovou chorobou. Kvůli velkému třesu není schopen sám přenést talíř. Jeho žena pracuje na plný úvazek, a tak nemůže v poledne chodit domů. Přichází za ním proto pečovatelka. Vyndá nachystané jídlo z lednice, připraví ho na talíř, ohřeje, nakrájí a donese na stůl. Čeká, až se pan Jaroslav nají, a když je třeba, pomůže i s podáním do úst. Před odchodem mu připraví pití na zbytek dne do plastových lahví s pítkem.

Děti paní Karly, které je 95 let, se obrátily na pečovatelskou službu kvůli tomu, že maminka v poslední době hodně zhubla. Děti nevěděly, kolik toho maminka za den sní. Tvrdila jim, že nemá hlad, a odmítala jíst. Pečovatelky pracovaly na tom, aby paní Karle nastavily pravidelný režim a podporovaly ji v jejích rituálech. Její manžel sice špatně chodí, ale zvládne dojít do blízké restaurace a donést pro oba oběd v jídlonosiči. Pečovatelka pomůže jídlo připravit na talíř a donést na stůl, podporuje paní Karlu v tom, aby se do přípravy zapojovala. Po krátké době nastalo zlepšení, paní Karla přibrala tři kilogramy. I nadále tvrdí, že nemá hlad, ale nachystané jídlo sní. Podporuje ji v tom také manžel, který obědvá zároveň s ní.

Pan Alois (68 let) se pohybuje pouze s pomocí chodítka. Využívá proto pomoci pečovatelky, která od firmy CHCEŠ - MŮŽEŠ převezme oběd, nandá ho na talíř a přinese mu ho na stůl. Pan Alois se potom sám nají. Protože je porce pro pana Aloise velká, část oběda mu vždy pečovatelka schová do krabičky do lednice na druhý den. Po obědě pečovatelka uklidí stůl a odnese nádobí do dřezu. Pan Alois dojde s pomocí chodítka ke kuchyňské lince a nádobí umyje sám.