ZVLÁDÁNÍ ÚKONŮ PÉČE O VLASTNÍ OSOBU

Oblékání, obouvání, celková úprava vzhledu

Dcera paní Anežky (72 let) zjistila, že maminka tráví dny stále v jednom oblečení. To byl důvod, proč kontaktovala pečovatelskou službu. Ukázalo se, že paní Anežka má problémy s páteří a pokročilou artrózu horních končetin, proto se nemůže sama obléknout. Největší potíže jí činí ponožky a zapínání knoflíků. Pečovatelka k ní nyní dochází dvakrát denně. Vybere s ní vhodné oblečení vzhledem k počasí, potom jí pomůže obléknout se. Paní Anežka si sama oblékne halenku, pečovatelka jí zapne knoflíky. Podobně je to i s kalhotami: pečovatelka navlékne nohavice na spodní část nohou a zbytek si paní Anežka natáhne sama. Pečovatelka ji navíc naučila používat nazouvák na ponožky. Někdy také společně vyberou jiný typ oděvu, který si klientka umí obléknout sama bez pomoci.

Pan Jan (76 let) je dezorientovaný, neví, kdy je čas vstát z postele, kdy se má obléknout nebo najíst. Všichni členové rodiny chodí do práce. Často se stávalo, že odpoledne po návratu domů našli tatínka v posteli v pyžamu, protože nevěděl, jestli už je čas vstávat ani co má dělat, když vstane, a nebyl jim schopen říct, jestli něco jedl. Pečovatelka mu teď každé ráno připomene, že je čas vstát a převléknout se do denního oděvu. Doprovodí ho ke skříni a pomůže mu vybrat vhodné oblečení. Pan Jan se obléká sám, pečovatelka mu pomáhá pouze navléknout na nohy ponožky a nohavice. Připomíná mu, co si má obléct a kam který kus oděvu patří. Podobně ho podporuje i při dalších běžných rituálech, jako je hygiena a jídlo.

Paní Stela (38 let) prodělala dětskou mozkovou obrnu a pohybuje se velmi obtížně. Snaží se být maximálně soběstačná, žije sama. Dochází k ní pečovatelka, která paní Stele pomůže s ranní hygienou, oblékáním a česáním a připraví ji k odchodu z bytu. Paní Stela pak sama na elektrickém vozíku odjíždí do práce.

Pan Matěj (25 let) je mentálně postižený. Žije s matkou, která však odchází brzy ráno do práce. Pan Matěj zvládá většinu činností sám, ale neumí si vybrat vhodné oblečení vzhledem k počasí a k činnostem, které ho čekají, neví, jak má jednotlivé kusy oblečení zkombinovat. Nenapadne ho, aby svůj vzhled zkontroloval v zrcadle, a tak si nevšimne, že má například nakřivo zapnutý svetr. Každé ráno za ním proto přichází pečovatelka, která mu pomáhá vybrat oblečení, obléknout se, učesat a upravit. Díky této pomoci na něm není jeho postižení na první pohled znatelné.